Druh Prezydent odwiedził Zlot Stulecia Harcerstwa

2010-08-22 20:10 przez Karol Gzyl

22 sierpnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z Małżonką odwiedził Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa „Kraków 2010"

Pierwszym punktem udziału Pary Prezydenckiej w zlocie była Jubileuszowa Msza Święta odprawiona przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza na Wzgórzu Wawelskim. Następnie na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego prezydent Bronisław Komorowski wręczył grupie instruktorów harcerskich przyznane przez siebie wysokie odznaczenia państwowe:

KRZYŻ KOMANDORSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI otrzymał:
  1. Juliusz Kazimierz LANGER
KRZYŻ OFICERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI otrzymali:
  1. Józef Kazimierz CZYŻOWSKI
  2. Tadeusz Feliks SIUDA.
  3. Edward Franciszek SZCZĘŚNIAK
  4. Anna Maria ZALESKA
KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI otrzymał:
  1. Tadeusz Mieczysław CYJANKIEWICZ
Ponadto Prezydent wręczył złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi

W krótkim przemówieniu Prezydent odniósł się do dziedzictwa polskiego harcerstwa i życzył wszystkim harcerzom w Polsce, abyśmy wspólnym wysiłkiem potrafili w zgodzie ze stuletnią tradycją harcerstwa wyznaczać cele na przyszłość.

W dalszej części wizyty, podczas spaceru przez miasteczko harcerskie na Błoniach, Bronisław i Anna Komorowscy odwiedzili swoją rodzimą Chorągiew Stołeczną ZHP.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami różnych chorągwi. Najpierw głos zabrał były komendant Szczepu 208 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Batalionu „Parasol” phm. Michał Senk, który pokazał „historyczne” zdjęcia z czasów, kiedy obecna Para Prezydencka należała do „208”. Dowiedzieliśmy się, że związek państwa Komorowskich rozpoczął się właśnie w harcerstwie, dzięki nowym żółtym butom druha Bronka, które zwróciły uwagę jego przyszłej żony. Prezydent przyznał, że harcerstwo dało mu wiele umiejętności, które przydają mu się w życiu dorosłym.

Ostatnim punktem obecności Głowy Państwa na Błoniach było spotkanie z harcerzami z Litwy.

Wcześniej na Dziedzińcu Arkadowym hm. Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP zwróciła się z prośbą o objęcie przez Prezydenta protektoratu nad Związkiem Harcerstwa Polskiego. Odnosząc się pozytywnie do tej propozycji, Bronisław Komorowski podkreślił istnienie tradycji wspierania harcerstwa przez prezydentów od czasu II RP do chwili obecnej. Jednocześnie wskazał na potrzebę uwzględnienia różnorodności organizacji w ramach szeroko pojętego ruchu harcerskiego w Polsce.

W najbliższym czasie Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski podejmie rozmowy z organizacjami harcerskimi w kraju i zagranicą celem uzgodnienia szczegółów związanych z formalnym objęciem protektoratem ruchu harcerskiego przez Prezydenta RP.

phm. Magdalena Suchan,
phm. Karol Gzyl